تحقیق سقوط سامانيان

دسته بندي : علوم انسانی » تاریخ

بخشی از متن تحقیق:

از صدر اسلام تا انقراض قاجاريه

سامانيان منسوبند به سامان كه نام قريه اي بوده است از آباديهاي نزديك سمرقند و ايشان كه در اصل زرتشتي و از امراي محلي ايراني بوده اند در اين قريه به ارث امارت مي كرده اند و به همين جهت هر يك از ايشان را سامان خداه يعني بزرگ وصاحب قريه سامان مي خواندند .
به گفته اكثر مورخين ، سامانيان از فرزندان بهرام چوبينه سردار معروف هرمز چهارم وخسرو پرويزند ليكن اين انتساب هم مانند ساير نسبتهايي كه در قرون سوم و چهارم هجري براي امراي ايران نقل مي كرده اند محل تامل است به قول مشهور كه به افسانه بيشتر نزديك است تا به حقيقت ، سامان خداه جد امراي ساماني ابتدا به شغل سارباني سر مي كرده وپس از مدتي بر اثر همت بلند وبالا طلبي به اين شغل سر فرود نياورده ومانند يعقوب ليث به عياري وراهزني افتاده وپس از جمع ياراني چند بر شهر قديم چاچ (شاش) در محل تاشكند حاليه مستولي شده و به امارت آنجا رسيده است . امر مسلم اينكه يكي از اين سامان خدايان در ايام حكومت اسدبن عبدالله قشري بر خراسان قبول اسلام كرد و پسر خود را به نام حكمران خراسان اسد ناميد .
از زندگاني اسد اطلاع مبسوطي دردست نيست . او در ايامي كه مامون در مرو اقامت داشت با چهار پسر خود نوح واحمد والياس ويحيي به خدمت او آمد ومامون او و پسرانش را به خدمت خود گرفت . پس از وصول مامون به خلافت به امر اين خليفه غسان عباد پسر عم فضل و والي خراسان هريك از پسران اسد را به شغلي گماشت يعني سمرقند را به نوح سپرد وفرغانه را به احمد وچاچ را به يحيي وهرات را به الياس .
پس از مرگ الياس در 242 پسرش ابراهيم به سپاه سالاري اردوي طاهريان در خراسان رسيد واو چنانكه پس از مرگ الياس در 242 ابراهيم به سپاه سالاري اردوي طاهريان در خراسان رسيد و او چنانكه در تاريخ يعقوب ليث صفاري ديديم در 253 در پوشنگ هرات از امير صفاري شكست خورد و به نيشابور گريخت از فرزندان اسدبن سامان خداه احمد هفت پسر داشت : نصر و يحيي و يعقوب و اسماعيل و اسحاق و اسد و حميد.
احمد در ايام پيري امارت فرغانه و سمرقند را به پسر مهتر خود نصر واگذاشت وخود در سال 250 راه سراي ديگر گرفت نصر بر شش برادر رياست يافت وايشان همه امر برادر بزرگتر را مطيع وفرمانبردار گرديدند ...


این تحقیق با فرمت word قابل ویرایش در اختیار شما قرار می‌گیرد.
تعداد صفحات تحقیق: 23
دسته بندی: علوم انسانی » تاریخ

تعداد مشاهده: 132 مشاهده

فرمت فایل دانلودی:.zip

فرمت فایل اصلی: word

تعداد صفحات: 23

حجم فایل:17 کیلوبایت

 قیمت: 12,000 تومان
پس از پرداخت، لینک دانلود فایل برای شما نشان داده می شود.   پرداخت و دریافت فایل
  • محتوای فایل دانلودی:
    در قالب word و در 23 صفحه، قابل ویرایش.